EBELER GÜNÜ(21-28 NİSAN)

       Ana-Çocuk Sağlığı hizmetleriyle birlikte, doğum öncesi, doğum ve doğum
sonrası dönemde anneye ve bebeklere bakım hizmetleri veren ebeler, sağlık alanında yurdumuzun her köşesinde oldukça önemli ve kutsal bir görev ifa etmektedirler.

     Anne ve bebek ölümleri oranındaki yüksekliğin, istihdam edilen ebe sayısının yetersizliğinden kaynaklanmaktadır. Türkiye’de, ebelik mesleğinin önemi yeterince anlaşılmamaktadır. Ebelik, 1909 yılına kadar anadan kıza geçen, görgü ve deneyime dayanan meslek olarak görülmüştür. O dönemde eğitim gerektirecek bir uzmanlık alanı olarak görülmeyen ebelik, bugün de aynı şekilde gereken öneme sahip değildir. Oysa ebenin, birinci basamak sağlık hizmetlerinde önemli bir rolü vardır. 

     Meslekte 13. yılını çalışan bie ebe olarak,görev tanımlamamızın tam olarak yapılmadığı sürece camia içinde gerekli değeri göremeyeceğimizi düşünüyorum.Kimsenin gitmeyi göze alamadığı ülkemin en ücra köşelerinde sağlık evlerinde hekim yokken ebeler vardır.Ulaşılması en kolay meslek grubu insanıdır.Ben 17 yaşında kaza-i rüşt kararı alarak göreve başladım.Bir köy sağlık evinde insanların canları bana emanet edildi.Ki ben pek çok arkadaşıma göre oldukça şanslıydım.Karadenizde güzel bir şehrin merkeze yakın güzel bir köyünde göreve başlamıştım.Ama benimle beraber,benden önce ve sonra götreve başlayan pek çok arkadaşım çoğu insanın adını bile duymadığı mecralarda göreve başladılar.Hemde o yaşlarda. 

     Asla yanlış anlaşılmak istemem,görev nerde verilirse yapılmalıdır.Yapılacaktır da.Ama benim isyanım ebelerin sağlık meslek liselerini bitirir bitirmez TEK BAŞLARINA ücra birimlerde çalıştırılmasıdır.Bunu hiç bir zaman doğru bulmadım,bulacağımıda sanmıyorum.İnsanlar şimdi liseyi bitiren çocuklarını gözlerinin önünden ayırmaya kıyamazken,bizler anamızdan babamızdan ayrı(zaten bir çoğumuz yatılı okumuşuzdur)bir serüvene atılıyoruz.Umuyorum bundan sonra sağlık politikalarında ebelerede gereken değer verilir ve yeni düzenlemelerle çalışma hayatları kolaylaştırılır.

    Anne ve bebek sağlığının neferleri olan tüm meslektaşlarımın ebeler haftasını kutluyorum..

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !